فکر برتر در قرارگاه جهاد فرهنگی و اقتصادی

ایده های برتر در اتاق فکر
۲۸ شهریور۰۲:۴۷
پیغمبر اکرم(ص) فرمود:
 چهار چیز از سنت پیامبران است: عطر، مسواک، زن، ختنه.
 پیغمبر (ص) فرمود: جبرئیل همواره درباره مسواک به من سفارش کرد چندان که ترسیدم دندانهایم سائیده شود یا از بین برود.

و مدام مرا در باره همسایه سفارش مى‏ نمود تا جایى که ترسیدم که او ارث خواهد برد. و پیوسته درباره مملوک بمن وصیت کرد تا آنجا که گمان کردم بعد از مدتى آزاد خواهد شد.

موسى بن جعفر (ع) فرمود: خوردن اشنان بدن را آب میکند، و سفال به بدن مالیدن بدن را مى‏ فرساید، و مسواک در مستراح دهان را بدبو کند.

و از پیغمبر (ص) فرمود: مسواک بر فصاحت مرد مى‏ افزاید.
و پیغمبر (ص) فرمود: وقتى روزه‏ دار هستید صبحگاه مسواک کنید، و شب مسواک ننمائید که هیچ روزه ‏دارى لبهایش در شب خشک نباشد مگر اینکه در قیامت جلویش را روشن سازد.
و نیز فرمود: چوب زیتون مسواک خوبى است، از درختى مبارک که زردى‏ هاى دندان را مى ‏برد، و مسواک من و انبیاء پیش از من از آن است.
و نیز فرمود: چهار چیز از سنت پیامبران است: عطر، مسواک، زن، ختنه.
از کتاب روضة الواعظین، حضرت موسى بن جعفر (ع) فرمود: شیعیان ما از چهار چیز بى ‏نیاز نیستند: از سجاده (یا مهرى) که بر آن نماز بگذارند، و انگشترى که بدست نمایند، و مسواکى که با آن مسواک کنند، و تسبیحى سى و سه دانه از تربت قبر امام حسین (ع)، که هر گاه در حال ذکر آن را بگرداند خداوند به هر دانه‏اى چهل ثواب برایش بنویسد، و اگر در حال سهو و غفلت بگرداند، خداوند بیست حسنه برایش بنویسد.

پیغمبر (ص) در وصیتش به على (ع) فرمود: یا على بر تو باد به مسواک در وقت هر وضوء گرفتن. و نیز فرمود مسواک جزئى از وضوء است.

پی نوشت:مکارم الأخلاق / ترجمه میرباقرى، ج‏۱، ص‏93و94.

محسن بازرگان | ۲۸ شهریور ۹۳ ، ۰۲:۴۷

مسواک زدن

پیامبر اکرم

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی